Niemiec Fotografia

GALERIA AUTORSKA

  • Galerie
    • W cieniu Wielkiej Góry
    • Las Murckowski
    • W hołdzie Hałdzie
    • Czerwona Lista Zwierząt
    • Genus: Carabus
    • Cerambycidae
    • Płazy/ Gady
    • Balcan Picture Box
    • kartka z wakacji
    • Laibach
    • Śląsk zapożyczony
  • O STRONIE
  • Blog
  • DLA WYDAWNICTW/ INSTYTUCJI
  • Dla Leśników
  • Kontakt

Woda

20 lutego 2021 by admin Leave a Comment

20.02.2021, Las Murckowski, Katowice

Sporo jest wody w lesie. To miła odmiana po kilku suchych sezonach. Przyroda odżyje. To już przepowiedziane.

Tymczasem w Murckach przedwiośnie pełną parą. Jak zwykle zaczynają skoczogonki (Collembola), kiedyś traktowane jako rząd w obrębie gromady owadów (Insecta), obecnie z rangą gromady w obrębie podtypu sześcionogów (Hexapoda). W jednej kałuży mogą być ich miliony. Pokrywają też dość zwarcie znikający śnieg. Oby tak dalej.    

01
02
03
04
05
06
07
08

 

Filed Under: fauna, Katowice, Katowice - okolice, Las Murckowski Tagged With: Fauna Katowic, fotografia przyrodnicza, Katowice, Las Murckowski, makrofotografia, Rezerwat Przyrody

MOTYLE Z POSTAPOPTOTYCZNEGO LASU

9 grudnia 2020 by admin Leave a Comment

10.12.2020, Katowice Kostuchna, Murcki

Greckie Apoptosis to dosłownie opadanie liści. Słowo to znają doskonale biolodzy i medycy, bo w ubiegłym wieku nadano mu nowe znaczenie. Apoptozą nazwany został proces programowanej śmierci komórkowej. Wbrew pozorom, w bezlistnym późnojesiennym lesie, podobnie jak w apoptotycznej komórce, wyraża się życie. Jest go wystarczająco dużo do tego by przekazać geny, czyli przeżyć (na poziomie populacji) do następnego sezonu.

Poza sporadycznie spotykanymi żukami leśnymi, skorkami czy pająkami, tą porę roku upodobały sobie pewne gatunki motyli z rodziny miernikowców (F: Geometridae), których pojaw wciąż trwa. Najczęstszym z nich jest pędzik przedzimek (Operophtera brumata). Pamiętam sytuację sprzed lat, kiedy motyle te tańczyły wokół pobliskiej lampy, pomiędzy płatkami śniegu, wielkimi i wolno opadającymi. Sprawiało to oniryczne wrażenie wyrywania się części płatków spod kontroli praw fizyki…

Pędzik nie jest jedynym miernikowcem listopada/ grudnia, czego dowodzą zdjęcia poniżej. Wszystkie te gatunki łączy nielotność samic, posiadających zredukowane do minimum skrzydła. Panie siedzą więc u podnóża drzew żywicielskich gąsienic (te pojawią się w przyszłym sezonie) i pachną, podczas gdy lotni panowie przybywają do tego zapachu. Dymorfizmem i podobną strategią płciową charakteryzują się również przedstawiciele rodziny Chimabachidae (ostatnie trzy zdjęcia), którzy również występują w okresie bezliścia, przy czym dla odmiany, wczesnowiosennego.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
DSC_6672

 

Filed Under: Chimabachidae, Geometridae, Katowice, Katowice - okolice, Kostuchna, Lepidoptera, motyle Tagged With: Chimabachidae, Fauna Katowic, fotografia przyrodnicza, Geometridae, Katowice, Kostuchna, Las Murckowski, makrofotografia, Rezerwat Przyrody

Fala II

29 listopada 2020 by admin Leave a Comment

10-11.2020, Katowice

Tej jesieni tak się jakoś złożyło, w związku z tym niespodziewanym wirusa jesiennym atakiem na nas wszystkich, że od wschodu do zachodu Gwiazdy nie miałem pod ręką zestawu dokumentującego zastane. W związku z tym, wszystkie klatki w tym poście uważam za przypadkowe, niedzielne pstryki spacerowe…    

01
02
03
04
05
06
07
08

 

Filed Under: Bez kategorii

ŚLĄSK ZAPOŻYCZONY

14 listopada 2020 by admin Leave a Comment

14.11.2020, Katowice

Uzbierało się, więc jest.

Nowa galeria.

Chciałbym pokazać Wam Śląsk Dolny i Opolski lepiej…

Poczekam na bezkowidowie.

Tymczasem: http://www.niemiecfotografia.pl/slask-zapozyczony/

Śląsk zaporzyczony

 

 

Filed Under: Bez kategorii

GÓRY

18 października 2020 by admin Leave a Comment

Kiedyś, Tatry

Warto żyć i tam wrócić. Tymczasem bazuję na wspomnieniach…

01
02
03
04
05

 

Filed Under: Bez kategorii Tagged With: Tatry

BLISKOŚĆ

11 października 2020 by admin Leave a Comment

10.10.2020, Fiołkowa Góra w Mikołowie , Hołda w Kostuchnie, Las Muckowski

Chwile wyrwane z kontekstu. Jakże potrzebne…

01
02
03
04
05
06
07
08
09

 

Filed Under: Katowice, Katowice - okolice, Kostuchna, Las Murckowski Tagged With: Fiołkowa Góra, fotografia przyrodnicza, Katowice, Kostuchna, Las Murckowski, makrofotografia, Mikołów Mokre, W hołdzie Hałdzie

ZAWOJA, WCZESNOJESIENNIE

9 października 2020 by admin Leave a Comment

3-4.10.2020, Zawoja Policzne

Wycieczka-ucieczka.

Dynamiczna pogoda, halny, łamiące się buki na szczytach Polic, szalone śpiewy szarańczaków ukrytych w trawach mocno dojrzałych łąk, wczesnojesienność buczyny, trochę prawdziwków i opór rydzów w pobliskich lasach, diaboł na niebie, piasek w pierogach z karcmy, niespodziewana wstęgówka, szum potoku w tle, wyborne towarzystwo i dobry nastrój. A zdjęcia, jak zwykle, przypadkowe.

01
02
03
04
05
06

 

Filed Under: Babia Góra Tagged With: Babia Góra, fotografia przyrodnicza, makrofotografia, Pasmo Policy

3 w 3

12 września 2020 by admin Leave a Comment

9-12.09.2020, Katowice Kostuchna

Zdobywamy hałdy szczyt, tej od hołdów, z Piotrkiem. Niemal codziennie. Z nastawieniem na gwiazdy zachód. Rezultat? 1 zachód/1 pstryk. Wczorajszy jednak się nie udał. Następnym razem telefon zostanie w domu…

DSC_5722
DSC_5764
DSC_5836

 

Filed Under: Katowice, Kostuchna Tagged With: Fauna Katowic, fotografia przyrodnicza, Katowice, Kostuchna, makrofotografia

SYNDROM KROPKI, CZYLI…

5 września 2020 by admin Leave a Comment

sierpień/ wrzesień, tu i tam

…”wszędzie jest dobrze, gdzie nas nie ma”.

Kropka, jak niejedna z Nich, miała w zwyczaju sygnalizować chęć opuszczenia domostwa drapaniem w futrynę. Po osiągnięciu wolności pędziła do tej drugiej. Ulokowanej na przestrzał, zgodnie z architekturą starych chałup. Od zadku domu strony powtarzała zaklęcie. Po chwili była wewnątrz. Rytuał był mocno powtarzalny…

Od jakiegoś czasu fotografowanie wakacyjne nie sprawdza się u mnie. Wypoczywam wtedy, raczej czynnie niż biernie, więc o świcie i zmierzchu odpadam z zawodów. Wolę krótkie wypady celowane. Tych w tym sezonie jak na lekarstwo, z powodów wiadomych. Pozostaje więc katowicka fotografia okołodomowa, choć lixusopodobny ryj jest z Zakopca a zgrzypik i czerwończyk ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Reasumując makrofotograficzne konkluzje wakacyjne… nie mam syndromu Kropki.

01
02
03
04
05
06

 

Filed Under: Cerambycidae, Katowice Tagged With: Lamia textor

NIECH SOBIE DALEJ TAM ŚPIĄ…

30 sierpnia 2020 by admin Leave a Comment

8-11.08.2020, Cyrhla, Zakopane

Ta polana w Cyrhli to wymarzone miejsce na to, by dusza ciało dogoniła…    

01
02
03
05
06

 

Filed Under: Giewont, Tatry Tagged With: Giewont, krajobraz, Tatry

  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 21
  • Next Page »

© Copyright 2021 · Niemiec Fotografia · All Rights Reserved